کاشت مو چگونه انجام می شود؟

A02 A01

کاشت موی طبیعی در روش های FIT وFUT  ویا ترکیبی از این دو روش با استفاده از گرافت های درشت انجام می شود.
این گرافت ها پس از درآمدن نمای عروسکی بسیار زشتی (مثل موهای مسواک) و تراکمی بسیار کم با نمای ناهنجار به سر شخص داده که این وضعیت با افزایش سن و ریزش موهای اطراف منطقه کاشته شده بدتر گردیده و آسیب جدی به موهای شخص وارد نموده و تصویر کاملاً غیرطبیعی ایجاد می نماید.
این مسئله باعث ایجاد حس بدبینی و نا امیدی بین بیشتر مراجعین نسبت به مراکز کاشت مو شده است.

ما در کلینیک آرا با بر طرف کردن این ایراد توانسته ایم اعتماد مراجعه کنندگان را جلب نمائیم با روشی با نام MFIT در این روش اساس کار مانند روشFIT میباشد یعنی فولیکولهای مو از بانک مو به صورت تک به تک برداشت میشود اما تفاوت در نوع کاشت میباشد در روش MFIT کاشت به وسیله ی ابزارهای بسیار ظریفتر از FIT انجام میشود.

اين روش جديدترين و آخرين روش كاشت مو در دنيا مي باشد كه توسط جراحان بزرگ كاشت مو در دنيا استفاده مي شود و زيباترين و طبيعي ترين نتايج با اين تكنيك ايجاد مي شود.در مرکز ما از سری با طاسی نوع شش و بانک پشت سر قوی تا ۱۸۳۰۰ تار مو یعنی (۶۱۰۰ گرافت) در یک مرحله چهار روزه برداشت و کاشت شده است. موهاي كاشته شده آنقدر طبيعي بنظر مي رسد كه غيرقابل تشخيص از موهاي ديگر است.

پس از اتمام يك جلسه كاشت مو، پانسمان مناسبي روي محل برداشت سر گذاشته مي شود كه اين پانسمان روز بعد جهت شستشو برداشته ميشود. شما پس از عمل مرخص مي شويد و همان روز مي توانيد به حمام برويد. روش شستشوی سر به شما آموزش داده مي شود. روز دهم پس از آخرین روز کاشت جهت پاکسازی سر مجددا مراجعه مي كنيد.
موهاي كاشته شده تا یک ماه رشد خواهند داشت كه نشان دهنده گرفتن پيوندها مي باشد. قسمت عمده اين موها از ۲۵ تا ۳۵ روز بعد عمل مي ريزند اما ريشه موها زنده مي باشد. موهاي جديد از ماه چهارم به بعد دوباره شروع به رشد کرده و به تدریج تا ماه یازدهم کامل و ضخیم می شوند و نمای طبیعی ایجاد می کنند.
بطور طبیعی موها نه به صورت تکی بلکه به شکل واحدهای فولیکولی از پوست سرخارج می شوند. هر واحد فولیکولی از ۳- ۱ (و ندرتاً ۴ الی ۵) تارموی ضخیم ، گاهی ۲- ۱ تارموی کرکی ، اعصاب و عروق خونی ، بافت چربی نگهدارنده و عضله مخصوص مو تشکیل شده است.

تراکم واحد فولیکولی در پوست سر آسیایی ها حدود ۱۰۰ – ۷۰ عدد در هر سانتیمتر مربع است که اکثر آنها دارای سه تار مو هستند. حدود بیست درصد واحدهای فولیکولی فقط دارای یک تار مو می باشند. هر شخص بطور متوسط دارای ۱۵-۱۲ هزار واحد فولیکولی در پشت و طرفین سر می باشد که می توان ۴۰ الی پنجاه درصد آنها را برداشت نمود بدون اینکه طاسی درمحل برداشت مشخص گردد. موها در جریان کاشت موی طبیعی به صورت واحدهای فولیکولی (گرافت) از پشت سر برداشته شده و کاشته می شوند و لذا طبیعی ترین نتیجه کاشت مو بوجود می آید زیرا:

۱)امکان رعایت دقیق زاویه رویش مو از پوست سر وجود دارد.

۲)شکاف لازم در پوست سر برای قراردادن (کاشت) میکروگرافت بسیار ظریف و کوچک است و لذا عروق خونی پوست آسیب ندیده و خون رسانی به موهای کاشته شده مختل نمی گردد. ظریف بودن شکاف فوق موجب می شودکه اسکار (جوشگاه) پس از بهبودی محل شکاف بوجود نیآمده، حفره پوستی در محل رویش موی کاشته شده ایجاد نگردد و پوست در منطقه پیوند مو منظره ناهموار پیدا نکرده و صاف باقی بماند.

۳)امکان بقای موهای کاشته شده به دلیل حفظ عروق خونی و اعصاب مو در واحد فولیکولی بسیاربالا است.

۴)میزان هرز رفتن (پِرت) موهای کاشته ناچیز و لذا آمار رشد موها بسیار بالا می باشد.

انواع روشهای کاشت:

 

FUT

ابتدا از پوست سر مو دار در ناحیه پشت سر (که فاقد گیرنده هورمون مردانه هستند) به مقدار مورد نظر برداشت شده و توسط تیم جداساز با دقت و با استفاده از میکروسکوپ گرافت ها جدا شده و آماده کاشت می گردد و سپس تیم کاشت بلافاصله گرافت ها را در قسمت های فاقد مو با سرعت و دقت لازم وارد منافذی می کنند که با تیغ های بسیار ظریف در حدود یک میلی متر ایجاد شده اند. در این روش نیازی به کوتاه کردن موی سر نیست و تنها در یک جلسه قابل انجام است و تمامی موهای کاشته شده رشد خواهند کرد. این روش به کسانی که زمان کافی جهت کاشت مو ندارند ارایه می شود اما توصیه نمیگردد .

(FIT(FUE

در این روش از نواحی پشت سر که فاقد گیرنده هورمون های جنسی هستند گرافت ها به صورت تک تک و بوسیله پانچ های بسیار ظریف برداشته شده و در نواحی فاقد مو وارد شکاف های ظریفی به اندازه یک میلی متر می گردند. این روش به خصوص در کسانی که ریزش موی آنها به صورت منطقه ای و محدود است کاربرد بسیاری دارد. این روش در چند روز متوالی انجام می پذیرد و به دلیل برداشت تک تک گرافت ها نیاز است که موها به طور کامل کوتاه گردند . این روش نیازی به بخیه ندارد.

 

ترکیبی (combined)

در این روش از هر دو متد FIT ، FUT استفاده می گردد

BHT

در این روش با متد FUE از موهای بدن جهت انتقال به ناحیه طاسی سر استفاده می گردد .
مراقبت های پس از عمل پیوند :
پس از انجام عمل چه FIT وچه FUT فرد میتواند فعالیت روزمره خود را از سر میگیرد و احتیاج به استراحت کامل نیست.

مراقبت‌های پس از کاشت مو به روش FIT

۱.کمپرس يخ روي پانسمان موجود در منطقه برداشت در قسمت پشت سر، ساعتي يکبار، بلافاصله پس از اتمام کاشت مو تا وقت خوابيدن مفيد بوده و توصيه مي‌شود.

۲.نخوردن آجیل وغذاهای حساسیت زا مثل گوجه وبادمجان و… توصیه میگردد .

۳.ترومای مستقیم به سردر اثر ضربه و یا خاراندن عامل مهمی در خروج گرافتها و یاایجاد زخم است. بنابر این توصیه می شود مراقب باشید به طور سهوی به خصوص موقع خوابیدن ناخن خود را روی سر نکشید به منظور جلوگیری از این مسئله ناخنهای خود را کاملا کوتاه کنید .

۴ .بهتر است که پس از کاشت مو در چند شب اول هنگام استراحت دو بالش نرم طوري زير سرقرار داده شود كه فرد به حالت نيمه نشسته بخوابد. براي يك هفته از انجام اعمالي که ممکن است باعث خو‌ن‌ريزي در محل کاشت مو شوند اکيدا خودداري شود، مثل کارهاي سنگين كه نياز به زور زدن و فشارآوردن زياد دارد، حركات سريع و سرفه‌هاي شديد و خم شدن زياد در حالت ايستاده مانند بستن بندکفش يا برداشتن اجسام از روي زمين.

۵. پس از شست‌وشوي اوليه در کلينيک لازم است كه محل کاشت مو روزانه با شامپوي بچه به صورت ملايم و با فشارکم شسته شود. شستن مرتب سر به خصوص در منطقه کاشت از اهميت زيادي برخوردار است و برخلاف تصور بيماران اگر به درستي انجام شود نه تنها موجب بيرون آمدن موهاي کاشته شده نخواهد شد بلکه باعث زدوده شدن لکه‌هاي خون، بتادين، دَلَمه و ساير آثار به جا مانده از جراحي نيز شده و خارش احتمالي پس از کاشت مو را نيز تخفيف مي‌دهد.

۶.بعد از شستشوی سر منطقه کاشت مو کاملا تميز بوده فقط کمي قرمز و ملتهب است ولي درصورت عدم شستشوي کافي منطقه کاشت‌ مو پراز پوسته، شوره و چربي است و بنابراين احتمال دارد که بعدا دچارجوش‌هاي چرکي و کيست مويي شود که درمان آنها بسيارسخت است و احتمال آسيب رسيدن به موهاي کاشته شده نيز مي‌رود.

۷.معمولا ۱ تا ۲ هفته طول مي‌کشد تا قرمزي و التهاب سربرطرف شود. براي پوشانيدن محل کاشت مي‌توان از کلاه معمولي استفاده کرد. کلاه بايد لبه‌دار، ازجنس پارچه‌اي قابل شستشو، نرم و تا حدامکان گشاد باشد. کلاه را بايد هرروز شست.

۸.كَبَره (کِراست)‌هايي كه در محل كاشت مو وجود دارند با شستشوي ملايم روزانه و در عرض چند روز خودبه‌خود افتاده و بنابراين از كندن و دستکاري آنها اكيدا خودداري کنيد. کلاه گيس در هفته اول ممنوع است و در صورتي که بيمار بخواهد در هفته دوم از آن استفاده کند بهتر است که از ۱۲ ساعت در روز بيشتر نباشد. از هفته سوم استفاده از کلاه گيس آزاد است.

۹.فعاليت بدني شديد و ورزش تا يک هفته ممنوع و سپس ورزش سبک (به جز شنا) با احتياط از نظرضربه به سرآزاد است. پس از دو هفته همه نوع ورزشي مجاز است. قراردادن منطقه کاشت مو در معرض هواي آزاد و نور خورشيد بسيار مفيد است. بعد از کاشت موي طبيعي مرخصي از محل كار لازم نيست، معمولا مشکل خاصي پيش نمي‌آيد و فرد مي‌تواند يک تا دو روز بعد به سرکارش باز گردد.

۱۰.به‌طور کلي دو هفته پس از انجام کاشت مو به هر روشي که باشد، همه چيز به حالت طبيعي برمي‌گردد. به اين معني که شست‌وشوي سر به صورت عادي و با فشار معمولي آب انجام شده و فعاليت‌هاي روزمره و ورزشي فرد نيز عادي مي‌شود.

به منظور جلوگیری از آسیبهای وارده به سر توصیه می شود ۲۴ ساعت اول بعد از عمل کاملا استراحت کنید.
زمانیکه می توانید به محیط کار خود برگردید با توجه به نوع کارتان متفاوت است اگر شغل پشت میز نشینی دارید و با ارباب رجوع برخورد ندارید روز دوم می توانید سر کار بروید. اگر با مشتری سرو کار دارید بایستی مدتی صبر کنید تا ظاهر پوست سرتان بهتر شود و این زمان بستگی به نوع گرافتهای کاشته شده دارد در صورتی که از تکنیک FUT استفاده شود مدت ۲ تا ۳ روز و نهایتا یک هفته کافی است. در مورد روش FIT روز بعد از عمل سرکار خود برگردید.

در مورد این مسئله که از چه زمانی می توانید بعد از عمل موهای خود را شامپو کنید نظرات متفاوتی وجود دارد بعضی از جراحان ۳ روز بعد از عمل و جراحانی هم تا ۵ روز بعد از عمل اجازه شامپو کردن به بیمار خود نمی دهند ولی طبق نظر برخی جراحان و اینجانب همانطور که در مورد بیماران خود نیز انجام می دهم روز بعد از عمل موهای بیمار در کلینیک شستشو داده می شود و سپس با آموزش هایی که به بیمار داده می شود شامپو کردن موها در منزل ادامه پیدا می کند.

پیشنهاد می شود روز پنجم بعد از عمل مخلوط شامپو بچه و بتادین را به مدت چند دقیقه روی سر بگذارید و بعد به آرامی آب را روی سر بریزید. تاکید می شود با حرکت ماساژی و چرخشی سر را نشویید. به مدت دو هفته زیر دوش مستقیم نباید بروید و از شستن سر با آب خیلی سرد و خیلی گرم پرهیز کنید.
اگر چه ممکن است بعد از این که عمل پیوند مورا انجام میدهید مدتی نگران و متحیر باشید از اینکه آیا تصمیمی که گرفته اید و عملی که انجام داده اید صحیح بوده یا نه؟ ولی جای نگرانی نیست در صورت انتخاب صحیح، پزشک و افراد تیم ناراحتی شما را به خوبی درک میکنند و یک تجربه خوشایند از این عمل در ذهنتان ایجاد می کند و در صورت بروز ناراحتی درد یا هر گونه مشکلی پاسخگوی شما خواهند بود.

مراقبت بعد از عمل به روش FUT

برای دو هفته محل برداشت مو در پشت سر را به طور مرتب در طول روز و شب گرم و مرطوب نگه داريد. کمپرس با حوله گرم و خيس و يا اسفنج مرطوب و گرم برای اين منظور مفيدهستند.گرم و مرطوب نگه داشتن موضع برداشت مو کمک شايانی به بهبود سريع تر زخمها کرده و اسکار (جوشگاه) محل برداشت نيز کمتر مشخص خواهد شد.

در دو هفته اول پس از FUT بهتراست که فرد از خم کردن سرخود از ناحیه گردن رو به جلوخودداری نمايد زيرا با اين کار به پوست پشت سرکشش بيشتری وارد شده و لذا امکان برجایگذاری جوشگاه (اسکار) محل برداشت مو در پشت سرافزايش می يابد.

بهتر است که پس از کاشت مو مابقی روز را در منزل استراحت کرده و در چند شب اول هنگام استراحت دو بالش نرم طوري زير سر قرار داده شود كه به حالت نيمه نشسته بخوابيد. براي يك هفته از انجام اعمالی که ممکن است باعث خونريزی در محل کاشت مو شوند اکيداًخودداری شود مثل کارهاي سنگين كه نياز به زور زدن و فشارآوردن زياد دارد، حركات سريع وسرفه هاي شديد و خم شدن زياد در حالت ايستاده مانند بستن بند کفش يا برداشتن اجسام از روی زمين.

روز بعد از پيوند جهت برداشت پانسمان سر مراجعه شود. پس از شستشوی اوليه در کلينيک لازم است كه محل کاشت مو روزانه با شامپوي بچه به صورت ملايم و با فشار کم شسته شود. طريقه صحيح شستشوي سر آموزش داده خواهد شد. شستن مرتب سر به خصوص درمنطقه کاشت از اهميت زيادی برخوردار است و برخلاف تصور بيماران اگر به درستی انجام شود نه تنها موجب بيرون آمدن موهای کاشته شده نخواهد شد بلکه باعث زدوده شدن لکه های خون، بتادين، دَلَمه و ساير آثار به جا مانده از جراحی نيز شده و خارش احتمالی پس از کاشت مو را نيز تخفيف می دهد.

اگربيمار سرش را خوب بشويد ۴- ۳ روز بعد از عمل منطقه کاشت مو کاملاً تميز بوده فقط کمی قرمز و ملتهب است ولی درصورت عدم شستشوی کافی منطقه کاشت مو پُر از پوسته،شوره و چربی است و لذا احتمال دارد که بعداً دچارجو شهای چرکی و کيست مويی شود که درمان آنها بسيار سخت است و احتمال آسيب رسيدن به موهای کاشته شده نيز می رود.

معمولاً ۲- ۱ هفته طول مي کشد تا قرمزی و التهاب سر به طور کامل برطرف گردد. برای پوشانيدن محل کاشت میتوانيد از کلاه معمولی استفاده کنيد.کلاه بايستی لبه دار، از جنس پارچه ای قابل شستشو، نرم و تا حدامکان گشاد بوده به طوريکه با موهای کاشته شده تماس نداشته باشد. کلاه را بايستی هر روز بشوييد.

كَبَره(کِراست)هايي كه در محل كاشت مو وجود دارند با شستشوي ملايم روزانه و در عرض چند روز خودبه خود افتاده و لذا از كندن و دستکاری آنها اكيداً خودداري شود. کلاه گيس درهفته اول ممنوع و در صورتي که بيمار بخواهد در هفته دوم از آن استفاده نمايد بهتر است که از ۱۲ ساعت در روز بيشتر نباشد. از هفته سوم کلاه گيس آزاد است.

فعاليت بدنی شديد و ورزش تا يک هفته ممنوع و سپس ورزش سبک (به جزشنا) با احتياط ازنظر ضربه به سر آزاد است. پس از دو هفته همه نوع ورزش مجاز می باشد.

قراردادن منطقه کاشت مو در معرض هوای آزاد و نور خورشيد بسيار مفيد است.

بعد از کاشت موی طبيعی مرخصي از محل كار لازم نبوده، معمولاً مشکل خاصی پيش نيامده و فرد می تواند يک الی دو روز بعد به سرکارش بازگردد.

در تکنيک FUT دو هفته بعد از کاشت مو بخيه های پشت سر توسط پزشک کشيده می شوند. نخ بخيه از جنس نايلون بسيار ظريف بوده و بخيه از نوع متداوم (Running)است. کشيدن بخيه ها بسيار راحت و آسان است و درد ندارد ولی بايستی حتماً توسط پزشک انجام شود. محل کشيدن بخيه ها به صورت طبيعی مقداری التهاب داشته و متورم است که ظرف چند روز برطرف می گردد.

به طور کلی دو هفته پس از انجام کاشت مو همه چيز به حالت طبيعی برمی گردد به اين معنی که شستشوی سر به صورت عادی و با فشار معمولی آب انجام شده و فعاليت های روزمره و ورزشی فرد نيز عادی می گردد.

کلینیک آرا

کاشت مو به روش Micro FIT

میکرو اف آی تی (Micro FIT) یا MFIT آخرین دستاورد تکنیکی در حوزه کاشت مو در ایران است ، که ما در کلینیک تخصصی آرا از این روش کاشت مو استفاده میکنیم  کلمه میکرو (Micro) به معنی «کوچک و ظریف» بوده و اف آی تی (FIT) نیز نام یکی از روش‌های مشهور کاشت مو است. پس نام روش Micro FIT به دو نکته اشاره دارد

میکرو: در این روش از دستگاه‌های دقیق و ظریف خاصی استفاده می‌شود
FIT: این روش بر پایه‌ی روش FIT انجام می‌شود. یعنی برداشت گرافت‌ها به صورت واحد فولیکولی (فولیکولار یونیت) است.

برای اطلاع بیشتر در مورد کاشت مو به روش Micro FIT  در قسمت مقالات سایت ، مقاله کاملی پیرامون این روش کاشت مو موجود است

 در خصوص تکنیک های گفته شده و یا هرگونه مشاوره در زمینه کاشت مو و خدمات زیبایی مو می توانید با کلینیک تخصصی آرا در ارتباط باشید.

جهت مشاوره و رزرو وقت برای معاینه ، میتوانید از طریق واتساپ و یا مستقیم با شماره ۰۹۱۷۶۰۰۶۰۲۰ تماس حاصل فرمایید