کاشت مو در شیراز fit

کاشت مو در شیراز به روشهای مختلفی انجام میشود اما میکرو اف آی تی (Micro FIT) یا MFIT آخرین دستاورد تکنیکی در حوزه کاشت مو در ایران است که در کلینیک آرا از این روش استفاده میشود . کلمه میکرو (Micro) به معنی «کوچک و ظریف» بوده و اف آی تی (FIT) نیز نام یکی از روش‌های مشهور کاشت مو در شیراز است. پس نام روش Micro FIT به دو نکته اشاره دارد

  • میکرو: در این روش از دستگاه‌های دقیق و ظریف خاصی استفاده می‌شود
  • FIT: این روش بر پایه‌ی روش FIT انجام می‌شود. یعنی برداشت گرافت‌ها به صورت واحد فولیکولی (فولیکولار یونیت) است.
مراحل کاشت مو در شیراز به روش Micro FIT

مراحل انجام کاشت مو در شیراز در تمام روش‌های بر پایه‌ی روش FIT تقریباً یکسان است. یعنی در روش‌های FIT، SUT، Micro FIT و BHT کاشت مو سه مرحله‌ی کلی دارد:

برداشت واحدهای فولیکولی
آماده‌سازی آن ها
کاشت گرافت‌ها
وجه تفاوت این روش‌ها در چگونگی اجرای این مراحل و ابزارهای مورد استفاده است که در بین توضیحات و همچنین در بخش «مزایا و برتری‌های روش Micro FIT» در موردش صحبت کرده‌ایم.

هشدار : بسیاری از مردان جوان که به تازگی دچار ریزش مو شده‌اند در دام کلینیک‌های سودجو و غیرحرفه‌ای گرفتار شده و کاشت مویی انجام می‌دهند که به هیچ وجه پایدار نیست. آقایان زیر ۲۵ سال باید قبل از کاشت مو، روش‌های دیگر درمانی را امتحان کنند و تا زمان تثبیت شدن الگوی ریزش، صبور باشند. در غیر این صورت امکان ریزش موهای کاشته شده زیاد است.

مرحله اول: برداشت واحد‌های فولیکولی
کاشت مو در شیراز fit

کاشت مو در شیراز و در کلینیک آرا با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. پس از بی‌حس کردن ناحیه‌ی بانک مو که معمولاً بخش‌هایی از پشت سر یا پشت گوش‌ها است، روند برداشت آغاز می‌شود.در روش Micro FIT از دستگاه «ایمپلنتر مینیاتوری» برای این کار استفاده می‌شود. این دستگاه سوراخ‌هایی با قطر ۰.۶ تا ۰.۹ میلی‌متر بر روی پوست ایجاد کرده و فولیکول را از بافت اطراف جدا می‌سازد. سوراخ‌های ایجاد شده بسیار ریز هستند برای همین خونریزی نداشته و نیازی هم به بخیه زدن ندارند. برخلاف روش FUT که با خونریزی همراه بوده و باید زخم ایجاد شده در بانک مو را بخیه زد.

ابزار و دستگاه اختصاصی استفاده شده در روش Micro FIT چندین برتری نسبت به کاشت مو به روش FIT سنتی دارند:

ایمپلنتر مینیاتوری می‌تواند سوراخ‌هایی با اندازه‌های مختلف ایجاد کند. برخلاف روش FIT که تنها از یک پانچ با قطر ثابت استفاده می‌شود.
پانچ این دستگاه دارای قابلیت چرخش است و مانند یک مته مینیاتوری عمل می‌کند. این کار باعث می‌شود که پانچ به سادگی وارد پوست شود و سوراخ‌های مناسب‌تری ایجاد کند.
در روش MFIT برای استخراج فولیکول‌ها نیازی به پنس (انبرک) یا ابزار جراحی نیست. دستگاه استفاده شده در این روش با استفاده از نیروی مکش فولیکول را استخراج می‌کند.

بعد از برداشت واحد فولیکولی (شامل ۱ تا ۴ تار مو) درون محلول ویژه‌ی نگهداری قرار می‌گیرد تا آسیبی نبیند. این کار هزاران بار باید تکرار شود. در روش FIT برای برداشت فولیکول از انبرک استفاده می‌شود که باعث اتلاف وقت جراح می‌شود ، ولی در کاشت مو در شیراز و در روش Micro FIT بلافاصله بعد از ایجاد برش ، عملیات برداشت با دستگاه مکنده (ساکشن) انجام می‌شود و این باعث افزایش سرعت کار می‌شود. 

مرحله دوم: آماده سازی گرافت های مو

فولیکول‌های استخراج شده در مرحله‌ی اول درون محلول ویژه‌ی نگهداری قرار گرفته‌اند و باید پیش از شروع عملیات کاشت بررسی شوند. این کار توسط کادر درمانی به شکل همزمان صورت می‌گیرد تا سرعت کار بالا برود. کادر درمان در زیر میکروسکوپ فولیکول‌ها را بررسی کرده و برای کاشت آماده می‌کنند.
گاهی اوقات در مرحله‌ی آماده‌سازی باید تغییراتی در گرافت ایجاد کرد تا برای کاشت آماده شود. البته عمده فولیکول‌های استخراج شده در روش Micro FIT نیازی به ترمیم و تشریح ندارند.

کاشت مو در شیراز fit
مرحله سوم: کاشت گرافت‌ها

مرحله‌ی کاشت در تمامی روش‌های مدرن پیوند مو از روش FUT گرفته تا جدیدترین روش کاشت مو در دنیا یعنی ربات ARTAS یکسان است. در این مرحله جراح با استفاده از ابزارهای دستی بر پوست ناحیه‌ی گیرنده (مطابق با طراحی خط رویش جدید) سوراخ‌هایی ایجاد کرده و فولیکول‌ها را درون آن قرار می‌دهد.قرار دادن فولیکول‌ها درون سوراخ‌های ایجاد شده می‌تواند توسط انبرک یا هولدر دستگاه انجام شود که بستگی به انتخاب پزشک شما دارد. اگر جراح مهارت کافی داشته باشد، هردوی این ابزارها به یک اندازه موثرند.

کلینیک آرا

برتری‌ها و مزایای روش Micro FIT

بدون جراحی، بدون خونریزی و بدون نیاز به بخیه
کاشت مو در شیراز fit

Micro FIT به عنوان جدیدترین روش کاشت مو در شیراز ، کم‌تهاجمی‌ترین و ایمن‌ترین روش‌ نیز محسوب می‌شود. اصطلاحاً گفته می‌شود که این روش بدون جراحی است. البته که تمامی روش‌های کاشت مو در ایران ، عمل جراحی هستند ولی روش MFIT به قدری کم‌خطر ، کم‌عارضه و کم‌تهاجمی است که به روش بدون جراحی یا غیرجراحی معروف شده است.

همانطور که در مراحل کاشت مو به روش MFIT اشاره کردیم، برداشت و کاشت گرافت‌ها با ایجاد سوراخ‌های ریزی انجام می‌شود که قطری کمتر از ۱ میلی‌متر دارند. البته ابزارهای سوراخ کننده در روش Micro FIT (که ایمپلنتر نام دارند) بین ۰.۶ تا ۰.۹ میلی‌متر قطر دارند. یعنی حتی از ایمپلنترهای استفاده در ربات کاشت موی ARTAS هم ظریف‌تر هستند. در ربات ARTAS از پانچ‌های ۱ میلی‌متری استفاده می‌شود.

کاهش خطر عوارض جانبی

همانطور که گفتیم روش MFIT بسیار کم‌تهاجمی و کم عارضه است. یعنی:

کاشت مو بدون نیاز به بخیه و بدون استفاده از چاقوی جراحی انجام می‌شود.
در حین و بعد از کاشت مو دردی نخواهید داشت. اگر هم دردی وجود داشته باشید به آسانی با مسکن‌های ساده مدیریت می‌شود.
در این روش خبری از جای زخم، اسکار، خطوط زخم دائمی و مواردی از این قبیل نخواهد بود.
نواحی بانک مو (دهنده) و نواحی گیرنده به سرعت ترمیم می‌شوند.
چون برشی روی پوست ایجاد نمی‌شود، خطر عفونت به حداقل ممکن رسیده است.

دوره‌ی بهبودی کوتاه و آسان‌تر

دوره‌ی نقاهت یا بهبودی بعد از کاشت مو در ایران در روش Micro FIT ساده و سریع است. برخلاف روش FUT می‌توانید خیلی زود فعالیت ورزشی سنگین را از سر بگیرید. تقریباً همه‌ی بیماران دوره‌ی نقاهت را بدون مواجه با عوارض جانبی جدی طی می‌کنند و وقوع این موارد بسیار نادر است.

کاشت مو در شیراز fit
انعطاف پذیری بالا

روش Micro FIT انعطاف پذیری بالایی دارد:

با استفاده از دستگاه ایمپلنتر مینیاتوری می‌توان موهای بدن (ریش، سینه یا پشت) و همچنین موهای نازکی از بانک مو برداشت کرد. از این موها می‌توان برای زیباسازی خط رویش جدید و همچنین افزایش تراکم استفاده کرد.
دستگاه و ابزار استفاده شده در جدیدترین روش کاشت مو در ایران ظریف و دقیق هستند. برای همین می‌توان از آن برای کاشت ابرو و ریش هم استفاده کرد.
این روش برای کاشت موهای محدود (مثلاً پوشاندن ناحیه‌ای کوچک که به دلیل آسیب دچار طاسی شده) بسیار مناسب است.
در عین حال به دلیل استفاده از دستگاه‌های نیمه خودکار و پیشرفته، روش MFIT می‌تواند ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ گرافت را مدت ۲ تا ۴ ساعته برداشت کند. یعنی با این روش می‌توان در یک جلسه به تراکم‌های بالا رسید. البته این شرایط کلی است و ممکن است در مورد شما متفاوت باشد.

مناسب برای کسانی که نمی‌توانند از روش FUT استفاده کنند

روش FUT (کاشت موی نواری) با وجود معایب بسیار، هنوز یکی از بهترین روش‌های کاشت مو در ایران است. در این روش کیفیت گرافت‌ها بسیار بالاست و معمولاً نتایج بسیار خوبی حاصل می‌شود.در روش FUT از پوست ناحیه‌ی بانک مو نواری با ضخامت ۱ تا ۲ سانتی‌متری برداشت می‌شود. سپس پوست بالا و پایین این نوار را بخیه می‌زنند. در صورتی که شما به صورت ژنتیکی پوست سر سفتی داشته باشید یا ورزشکار باشید، نمی‌توانید از روش FUT استفاده کنید. افراد جوان و کسانی که سابقه‌ی ایجاد زخم‌های گوشتی دارند هم بهتر است از روش FUT استفاده نکنند. در این افراد خطر ایجاد اسکار و بدشکلی زخم نواری بیشتر است.

بهبود کیفیت گرافت‌ها

منظور از کیفیت این است که چه درصدی از گرافت‌ها موهای دائمی دارند. به طور کلی دو دسته فولیکول روی پوست سر شما وجود دارند:

۱ – فولیکول‌هایی که به عوامل مختلف حساس‌اند و به مرور زمان دچار ریزش می‌شوند،
۲ – فولیکول‌هایی که نسبت به ریزش مقاوم هستند.

هر دو نوع فولیکول در بانک موی شما وجود دارند و ما تلاش می‌کنیم از بین آن‌ها دائمی‌ترین و بهترین فولیکول‌ها را انتخاب کنیم.

همانطور که گفتیم کیفیت گرافت‌ها در روش FUT بسیار بالاست. دلیل این است که بیشتر فولیکول‌های دائمی بانک مو دقیقا در جایی قرار دارند که ما برداشت نواری را انجام می‌دهیم. در روش FIT باید ناحیه‌ی برداشت را تا ۵ برابر وسیع‌تر بگیریم. چون اگر سوراخ‌ها را نزدیک به هم ایجاد کنیم، احتمال ایجاد اسکار و بدشکلی زخم وجود دارد.

مشکل کاهش کیفیت گرافت‌ها در روش Micro FIT به دلیل استفاده از دستگاه‌های مدرن و مینیاتوری تا حد خیلی خوبی کاهش یافته است. این دستگاه در دست جراحی ماهر و باتجربه، بهترین و باکیفیت‌ترین گرافت‌ها را استخراج خواهد کرد.

کاهش خطاهای جراحی

خطاهای جراحی کاشت مو بیشتر در مرحله‌ی برداشت رخ می‌دهند. در روش FIT با ۳ خطای کلی مواجه بودیم که در جدیدترین روش کاشت مو یعنی Micro FIT بهبود یافته است

هنگام استفاده از پانچ دستی باید همزمان با ایجاد سوراخ پانچ را چرخاند تا فولیکول به خوبی از بافت‌های اطراف جدا شود. به همین خاطر احتمال برداشت ناقص فولیکول بیشتر است. اگر فولیکول ناقص برداشت شود، احتمال زنده ماندنش در جای جدید به شدت کم می‌شود.

خطای دیگری که در استفاده از پانچ دستی دیده می‌شود این است که فولیکول را به عمق پوست می‌فرستد. به این خطا دفن شدن فولیکول می‌گویند. فولیکول دفن شده می‌تواند موجب التهاب شود برای همین باید خارج شود. این کار باعث اتلاف وقت زیادی می‌شود.

برای استخراج فولیکول بعد از سوراخ کردن باید از انبرک کوچکی استفاده کرد. تماس مستقیم فولیکول با ابزار جراحی احتمال آسیب دیدنش را بیشتر می‌کند.

پانچ دستگاه استفاده شده دارای قابلیت چرخش است. بعد از قرار گیری صحیح پانچ روی پوست، جراح با فشردن دکمه‌ای چرخش پانچ را فعال می‌کند و به این ترتیب احتمال برداشت فولیکول ناقص بسیار پایین می‌آید.

در روش MFIT به دلیل استفاده از ایمپلنتر مینیاتوری با قابلیت پانچ چرخان و ساکشن، احتمال دفن شدن فولیکول در حد صفر است. پانچ مانند یک مته مینیاتوری پوست را با زاویه صحیح و عمق مناسب سوراخ می‌کند. در عین حال دستگاه به شکل مداوم در حال ساکشن یا مکش است.

استخراج فولیکول بدون استفاده از انبرک، کشیدن یا گرفتن انجام می‌شود. بعد از ایجاد سوراخ، فولیکول به درون و مخزن یکبارمصرف و بهداشتی مکیده (ساکشن) می‌شود.

کاشت مو در شیراز fit
معایب روش Micro FIT

احتمالاً می‌دانید که در کاشت مو دو روش اصلی FIT و FUT وجود دارد. سایر روش‌های کاشت مو در ایران تکنیک‌های بهبود یافته از یکی از این دو روش هستند. هرکدام از این دو روش یک مزیت و یک محدودیت اصلی دارند:

در روش Micro FIT اولین هدف ما برطرف کردن مشکل کیفیت گرافت‌ها بوده است. استفاده از دستگاه و ابزار دقیق‌تر در این راه به ما کمک کرده است. در بین روش‌های FIT و SUT، روش MFIT که روش کاشت مو در شیراز و در کلینیک آرا است ، بهترین کیفیت گرافت‌ها را دارد. اما چه در روش Micro FIT و چه در ربات کاشت موی ARTAS، هنوز هم کیفیت گرافت‌ها از روش FUT کمتر است.

محدودیت دیگر ما در روش Micro FIT سرعت کار است. در روش FUT می‌توان ۱۰۰۰ گرافت را در ۱ ساعت برداشت کرد و پیوند زد. ولی در روش Micro FIT برای پیوند ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ گرافت باید ۲ تا ۴ ساعت وقت صرف شود. این اتفاق باعث می‌شود که فولیکول‌ها مدت بیشتری خارج از بدن باشند و احتمال آسیب دیدنشان کمی بیشتر شود. به همین خاطر بهتر است کاشت مو با روش‌های FIT، SUT و Micro FIT در دو روز انجام شود.