رشد مو،در سنین مختلف و بسته به شرایط بهداشت و وضعیت هورمونی بدن افراد،متغیر است و به عوامل زیادی وابسته است.

کلینیک آرا

چرا سرعت رشد مو کم میشود؟

با توجه به این که شرایط زندگی نسبت به گذشته دچار تغییرات بسیاری شده است و بسیاری از مسائل مانند آب و هوا و آلودگی آن ، تغییر تغذیه در افراد ، استفاده از از مواد آرایشی مو و… افزایش یافته است بسیاری از مشکلات را با خود به همراه آورده است به گونه ای که امروزه افراد با بیماری های بیشتری نسبت به گذشته دست و پنجه نرم می کنند. هنگام توقف رشد مو ، به مرور مو دچار ریزش شده و پس از دوران کم پشتی به طاسی می انجامد. تکنیک کاشت مو یکی از روش هایی است که برای افرادی که به موقع جلوی ریزش موی خود را نگرفته اند می تواند کار آمد باشد تا مجددا موهای از دست رفته خود را بازگردانند.

یکی از بیماری هایی که تحت تاثیر این تغییرات در زندگی افزایش یافته است ، کاهش رشد مو و ریزش مو می باشد. عوامل مختلفی را می توان جز دلایل این معضل نامید که در این مقاله قصد داریم به این عوامل و دلایل کاهش سرعت رشد مو بپردازیم.

از مو می توان به عنوان یکی از مهم ترین و تاثیر گذارترین عوامل در زیبایی چهره افراد اشاره کرد. علاوه بر این موضوع فلسفه دیگر قرارگیری آن بر روی سر پوشش و محافظت سر در برابر عوامل مختلف مانند نور خورشید و… می باشد.

مو از سه بخش اصلی فولیکول ، ساقه و پیاز (ریشه) تشکیل شده است که هریک از آن ها در قسمت مختلفی از پوست قرار دارند. پیاز مو در قسمت هیپودرم ، فولیکول مو در قسمت درم و ساقه مو در قسمت اپیدرم پوست قرار دارند.

کلینیک آرا

دلایل ریزش و کاهش سرعت رشد مو

• عوامل ژنتیکی که به صورت ارثی به سایرین منتقل می شود.

• فشارهای جسمی که بر اثر حوادث فیزیکی ممکن است به وجود آید.

• بارداری در زنان

• مشکلات تغذیه ای و کمبود برخی مواد و ویتامین ها در بدن که جز عوامل اصلی رشد مو می باشند مانند پروتئین ، ویتامین B و…

• الگوی طاسی در مردان

• مشکلات هورمونی از جمله هورمون تیروئید

• فشارهای روحی و احساسی که سبب افسردگی و… می شود. مانند خبرها و یا اتفاقات ناگوار

• کم خونی در بدن

• مشکلاتی که در سیستم ایمنی بدن ایجاد می شود و به میزان بیش از حدی این سیستم فعال می شود

• رژیم های لاغری سنگین که کاهش وزن شدیدی را به همراه داشته باشد

• بیماری هایی مانند انواع سرطان ها که جهت درمان نیازمند شیمی درمانی می باشد.

• مصرف برخی از داروها مانند برخی داروهای کاهش فشار خون و یا رقیق کننده خون

• استفاده از مواد آرایشی و یا فرم دهی مو با سشوار و یا اتو مو و همچنین عدم نگهداری صحیح از مو در مسائلی مانند شست و شو و خشک کردن مو

• بالا رفتن سن

• و…

کلینیک آرا

فرایند ریزش و رشد مو

هر فرد بالغ دارای ۱۰۰.۰۰۰ تا ۱۵۰.۰۰۰ تار مو بر روی سر خود می باشد . به طور طبیعی مو می بایست دارای رشد طبیعی باشد و این میزان در افراد معمولی چیزی در حدود ۱.۳ سانتی متر می باشد اما به صورت کلی به دلیل این که عوامل مختلفی میزان رشد مو را تحت تاثیر خود قرار می دهد ممکن است این عدد گاهی کم و زیاد شود.افرادی که دچار ریزش مو به دلایل مختلفی که برخی از آن ذکر شد می باشند نیز از رشد موی کمتری برخوردارند.در حدود ۲۵ تا ۱۰۰ تار مو در طول روز می ریزند که این موضوع طبیعی می باشد.

هنگامی که مو به طور طبیعی می ریزد چنانچه فرد دارای رشد موی مناسبی باشد به سرعت موی جدید جایگزین موی ریخته شده می شود اما اگر به دلایل مختلف مشکلاتی در رشد مو وجود داشته باشد ، موی جدید بسیار کند جایگزین موی ریخته شده می شود و یا اصلا دیگر رشد نخواهد کرد. این معضل طی چند ماه تا چند سال باعث کاهش حجم مو و طاسی می شود.

اما بسیاری از روش ها برای جلوگیری از کاهش سرعت رشد مو که به سبب آن مو دچار کم پشتی می شود وجود دارد که می توان با استفاده از آن ها جلوی این معضل را گرفت.چنانچه این راهکارها باعث رشد مجدد مو نشود و فرد دچار ریزش شدید مو و طاسی مو باشد ، تنها راه موثر برای بازگشت موی از دست رفته ،کاشت مو به روش FIT و جدیدترین روش کاشت مو یعنی Micro FIT می باشد.

کلینیک آرا

روش های افزایش سرعت رشد مو

✔ استفاده از برخی مواد طبیعی مانند روغن نارگیل ، روغن رزماری ، روغن بادام ، سیاه دانه ، روغن های کنجد و زیتون و کرچک و… که برای رشد و تقویت مو بدلیل داشتن ویتامین های مناسب برای رشد مو و همچنین اسیدهای چرب امگا ۳ و همچنین شادابی و طراوت مو موثر می باشند.

✔ استفاده از قهوه جهت بالا رفتن سرعت رشد مو.شما می توانید مقداری از قهوه ی دم کشیده را پس از شست و شوی مو بر روی سر ریخته و به خوبی آن را ماساژ دهید تا در تمامی مناطق سر پخش شود و پس از نیم ساعت تا یک ساعت آن را آبکشی نمود.

✔ استفاده از محلول ماینوکسیدیل و یا فیناستراید که سبب جلوگیری از ریزش و شروع مجدد رشد مو می شود. (طبق نظر پزشک متخصص)

✔ برخی روش ها پیش از آن که موی شما به طور کامل دچار ریزش شوند می توانند موثر واقع شوند. این تکنیک ها در کلینیک های معتبر می بایست انجام گیرد. مزوتراپی مو که به طور خلاصه با تزریق مواد مغذی به پوست سر انجام می شود یکی از روش های درمان ریزش مو و رشد مو می باشد. از دیگر روش های جلوگیری از کاهش رشد مو می توان به تکنیک تزریق پلاسمای غنی شده اشاره نمود.

کلینیک آرا

پس با مرور دلایل ریزش مو که در بالا گفته شد و انجام صحیح روش های مراقبت از مو می توان به میزان قابل توجهی جلوی کاهش سرعت رشد مو نسبت به ریزش را گرفت.

در خصوص تکنیک های گفته شده و یا هرگونه مشاوره در زمینه کاشت مو و خدمات زیبایی مو می توانید با کلینیک تخصصی آرا در ارتباط باشید.

جهت مشاوره و رزرو وقت برای معاینه ، میتوانید از طریق واتساپ و یا مستقیم با شماره ۰۹۱۷۶۰۰۶۰۲۰ تماس حاصل فرمایید